Ara

Çin'in Ay sondası ay örnekleriyle Dünya'ya dönmeye başladı


“Yıllardır ay toprağını geri getiren ilk uzay aracı”

Çin’in Ay örnekleme araştırması bir haftadan uzun bir süre sonra eve dönüyor. Xinhua (Reuters aracılığıyla), Chang’e-5’in yörünge dönüşü aracının bir ay taşı ve toprakla Dünya'ya dönüş yolculuğuna başladığını bildirdi. Yine de geminin geri gelmesi için bir süre beklemeniz gerekecek. Tam görevin 23 gün içinde tamamlanması bekleniyordu, bu nedenle Moğolistan'da 16-17 Aralık civarında bir temas bekleniyor.


Başarılı olursa, bu 1970'lerden bu yana ilk "taze" Ay örnekleri olacak. Çin aynı zamanda ABD ve Sovyetler Birliği'nden sonra ay toprağı toplayan üçüncü ülke olacak. Sonda, Dünya'ya ne kadarının geri döneceği belli olmasa da, yaklaşık 4,4 lb numuneyi geri getirmeyi amaçlıyordu.


Materyal, insanlığın Ay anlayışını genişletebilir, ancak Çin'in herhangi bir bilgiyi daha geniş bilimsel toplulukla paylaşıp paylaşmayacağı ve nasıl paylaşacağı belirsizdir. Elbette, burada motive eden tek faktör bilim değil - başarılı bir görevin ulusal gururu artıracağına dair çok az şüphe var, Çin’in uzaydaki bağımsızlığından bahsetmeye gerek yok.

24 görüntüleme