Esp8266 Arduino IDE ile Nasıl Programlanır ?

“ESP8266 topluluğu, Arduino IDE'yi ve onun programlama dilini kullanarak ESP8266'yı programlamanıza izin veren Arduino IDE için bir eklenti oluşturmuştur. Bu yazımda, Windows, Mac OS X veya Linux kullanıyor olsanız da ESP8266 kartını Arduino IDE'ye nasıl kuracağınızı göstermeye çalıştım.”

Ön Koşullar: Arduino IDE Yüklemek

!!! Bu kurulum prosedürüne başlamadan önce, bilgisayarınızda kurulu Arduino IDE'nin en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

# Yapmazsanız, kaldırın ve yeniden kurun. Aksi takdirde çalışmayabilir.

 

Arduino.cc/en/Main/Software'den en son Arduino IDE yazılımını yükledikten sonra bu yazıma devam edin.

Arduino IDE'de ESP8266 Eklentisini Kuralım

!!! Ben arduino IDE programını ingilizce kullanıyorum size de önerim eğer biraz İngilizce bilginiz varsa bütün programları ingilizce kullanmanızdır.

1) Arduino IDE'nizde File> Preferences'e gidin​​

Arduino IDE'de ESP8266 Eklentisini Kuralım

2) Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi Additional Boards Manager Url kısmına bu linki yapıştırın  http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json

ardından, "OK" düğmesine tıklayın:

arduino-esp8266 kurulum

Not: Eğer birden fazla URL adresine zaten sahipseniz(Örneğin Esp32 veya Stm32 kartlarını kullanmak için) URL'leri aşağıdaki gibi virgülle ayırabilirsiniz:

3) Programımızın sol üst köşesinde bulunan ''Tools'' a tıklıyın sonrasında sırasıyla  Board > Boards Manager'a  tıklayın 

arduino esp8266 kurulum adımları

4) Çıkan pencerede ESP8266'yı arayın ve ardından çıkan" ESP8266 by ESP8266 Community " için ''install'' düğmesine basın :

arduino esp8266 kurulum adım

5) Bu kadar. Bu işlem bilgisayarınızın hızına göre değişmektedir. Kurulum işlemimiz başarıyla tamamlandığını ''insatalled'' yazısında anlayabiliriz.

arduino esp8266 kurulum adımı

İşte hepsi bu kadar basit isterseniz basit bir projeyle wifi modülümüzü çalıştıralım.

Diger Ilginç Projelerimiz için Tıklayın