Arduino ile Röle kullanımı / Kendi röle modülümüzü yapalım

“Bu yazımızda arduino ile yüksek gerilim ve akımları nasıl kontrol edebildiğimiz röleleri daha yakından öğrenicez  ve kendi röle modülümüzü yapıcaz.”

Youtube kanalıma BAKMAK istersenız

Röle Nedir ?

Bu yazımızda rölelerin bir çeşidi olan elektromanyetik röleleri ele alıcaz.Röleler küçük değerli bir akım meydana getirdiğimizde elektromanyetik alan ile,yüksek güçteki bir cihazı çalıştırmak için kullandığımız devre elemanlarıdır.

Röle ve Röle Modülü Arasındaki Fark Nedir ?

röle modülü röle kartı röle

Arkadaşlar yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi röle modülü ve röle farklı parçalardır.Röle modülü ile arduinodan alacağımız sinyal yardımıyla yüksek gerilimli bir devreyi kontrol etmemizi sağlar,röle ise bir devre elemanıdır,bu yazımızda bu parçaları ayrı ayrı inceleyerek daha yakından tanıyıp kendi röle modülümüzü yapıcaz.

Röle Nasıl Çalışır ?

Aşağıdaki resimde standart bir elektromanyetik rölenin bacaklarını görmekteyiz,isterseniz gelin daha yakından gerilim yokken ve gerilim uyguladığımızda bacaklarda arasındaki iletim nasıl değişiyor öğrenmeye başlayalım.

Röle Nasıl Çalışır  röle nedir röle bacakları
Röleye gerilim verilmediği durumda ne olur ?

Her rölenin farklı çalışma gerilimleri olabilir 12v 5 v veya 3.3v gibi çeşitli gerilim değerlerinde çalışırlar.Peki gerilim uygulamadığımızda röle bacaları arasındaki iletim nasıl oluyor ?

röle şeması röle nasıl bağlanmalı

Rölemize yeterli gerilim uygulamadığında rölemizde bulunan COM ve NC bacakları arasında iletim vardır.Yani rölemizde COM ve NC bacakları arasında elektrik akışı bulunmaktadır,gerilim uyğuladımız zaman bu iki bacak arsındaki bağlantı kesilir.

röle bağlantı şeması röle arduino bağlantısı röle şeması

Röleye güç  vermediğimizde COM ve NC bacak arasında iletim vardır fakat güç verdiğimiz anda bu iki bacak arasındaki iletim durur. 

röle bağlantı şeması röle arduino bağlantısı nasıldır
Röleye yeterli gerilim verildiği durumda ne olur ?

Rölemize yeterli gerilim uyguladığımızda ise rölemizde bulunan COM ve NC bacakları arasında iletim kesilir ve COM ve NO bacakları arasında elektrik akışı sağlanır.

röle bağlantı şeması röle arduino bağlantısı

Aşağıdaki şekilde henüz gerilim uygulanmamış elektromanyetik rölenin bacaklarının şemasını görmekteyiz.Ele aldığımız bu durumda havada kalkık olan 5 numaralı NO bacağı  ve  3 numaralı COM bacağı birbirine temas etmiyor

röle bağlantı şeması arduino röle bağlantı

İsterseniz rölemize yeterli gerilimi verelim ve neler olduğuna bakalım

röle bağlantı şeması röle arduino

Evet COM ve NO bacakları arasında iletim sağlanmış oldu.Röleyi tetikleyecek kadar(3.3 V 5 V 12 V veya 24 volt olabilir) gerilimle 220 voltluk bir devrenin kontrolünü sağlamış olduk.

Röle Modülü Nasıl Çalışır ?

Röle modülleri rölelerin çalışma mantığına çok yakındır röleye ek olarak röle modüllerinde sinyal bacağı bulunur bu bacak sayesinde arduino gibi kolay programlanabilen kartlala 220 volt gibi yüksek gerilimleri kontrol edebilmemizi sağlamaktadır.İsterseniz gelin röle modüllerinin nasıl çalıştığını daha yakından inceleyelim. 

Sinyal bacagına gerilim verilmediği durumda ne olur ?

Röle modüllerinde rölelerde olduğu gibi sinyal bacağına gerilim verilmezse COM ve NC bacakları arsında elektrik akışı vardır.

röle bağlantı şeması  röle bağlantısı
Sinyal bacagına gerilim verildiği durumda ne olur ?

Bu durumda COM ve NO bacakları arsında elektrik akını sağlamış oluyoruz 

röle bağlantı şeması röle kartı

Arduino için kendi Röle kartımızı yapalım

Gerekli malzemeler

1 adet 5v röle 

1 adet NPN transistör (ben 2n2222 kullandım)

1 adet diod (1N001)

1 adet direnç (150-300 Om arası olabilir)

bağlantı kabloları 

!!! DİKKAT BU DEVREYİ YAPARKEN 220 VOLT ile ÇALIŞIYORUZ EĞER BU KONUDA BİLGİNİZ YOKSA TEK BAŞINIZA YAPMAYIN

Şematik Gösterimleri
röle bağlantı şeması

Arduino içerisine klasik blink kodlarını yüklüyoruz,13 numaralı pin çıkış pinimiz oluyor bu pinden 1 saniyede bir çıkan gerilimle rölemizi tetikliyoruz ve rölemizin 3 numaralı COM ve 5 numaralı NO bacakları arasındaki elektirik iletimini sağladık böylece arduino ile 220 Volt'luk bir elektrik devresinin kontrol etmiş oluyoruz .

röle bağlantı şeması röle arduino bağlantı

Eğer yukarıdaki şemaları okumayı bilmiyorsanız aşağıya daha basit bir şema ekledim 

röle röle kartı röle bağlantı şeması

Diger Ilginç Projelerimiz için Tıklayın